Komisja Europejska rozważa wprowadzenie regulacji prawnych dot. dostępności stron WWW

„15% populacji to osoby niepełnosprawne, a w kwestii dostępności stron internetowych przepisy są wciąż niejednolite. (…) Powinniśmy stworzyć europejską ustawę o dostępności w sieci.” – powiedziała w swoim wystąpieniu Pani Viviane Reding, Komisarz ds społeczeństwa informacyjnego i mediów.

Pośród krajów europejskich, jedynie Wielka Brytania uchwaliła powszechne prawo w kwestii dostępności stron dla osób niepełnosprawnych zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym („Disability Discrimination Act”). W Polsce to prawo dotyczy jedynie stron www instytucji publicznych. „Poszczególne kraje członkowskie podążają własnymi drogami tworząc legislację. Jest to zarówno kosztowne dla branży internetowej, która musi przestrzegać różnych regulacji, pochodzących z różnych aktów prawnych, jak i niekorzystne dla użytkowników, którzy często nie mogą liczyć na odpowiedni poziom dostępności przeglądanych treści. (…) Potrzebujemy jednolitego, spójnego europejskiego rynku, który da internautom wolność kupowania i przeglądania sieci gdziekolwiek, kiedykolwiek i używając dowolnego oprogramowania. – dodała Pani Komisarz.

W najbliższych latach możemy się spodziewać już konkretnych regulacji prawnych, które będą stawiały wymóg dostosowania przez prywatne przedsiębiorstwa swoich stron www do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest to z pewnością bardzo dobra wiadomość, gdyż dla wielu z tych osób internet jest jedyną możliwością załatwiania części swoich codziennych spraw, a nawet jedynym sposobem kontaktu ze światem. Tak więc, oprócz wymiaru ekonomiczno-prawnego, stosowanie standardów dostępności ma wymiar czysto etyczny.

Źródło: theregister.co.uk