Projekty stron internetowych – aktualne trendy

Projekty stron internetowych

Rok 2012 był rokiem wielkich zmian i bardzo szybkiego rozwoju w w całej branży internetowej. 2013 może być rokiem kiedy te trendy powoli staną się standardami, bez których nie może obyć się żadna profesjonalna strona www.

1. Flat Design

Flat Design to projektowanie grafiki, która nie stara się „naśladować” rzeczywistości, a zamiast tego stawia na prostotę i klarowność. Grafika stron nie ma już obramowań, cieni, gradientów ani elementów 3D.

Moment zaprezentowania przez Microsoft pulpitu startowego Windows 8 (tzw. Metro) był tym, od czego zaczęła się prawdziwa popularność tego trendu. Nawet iOS, który stara się wyjątkowo wiernie odwzorowywać realne obiekty w swoim interfejsie graficznym zaczyna powoli poddawać się modzie na Flat Design.

Do poczytania: Przykłady Flat Design

2. Minimalizm

Prostota i minimalizm w webdesignie stały się niejako koniecznością- przy ogromnej dostępnej liczbie urządzeń, na jakich można dziś przeglądać strony internetowe skomplikowane i przeładowane detalami interfejsy mają wiele wad: długi czas wczytywania, obciążanie pamięci operacyjnej oraz łącza internetowego, słaba czytelność na małych wyświetlaczach itd.

Minimalizm pozwala stronom internetowym wydajnie pracować na bardzo różnych uprzędzeniach, zapewniając czytelność i wysoki poziom usability.

3. Typografia i zdjęcia w centrum uwagi

Wykorzystywanie niestandardowych czcionek na stronach stało się w zeszłym roku bardzo popularne. Pozwala to w wyjątkowo prosty i efektywny sposób nadać witrynie bardziej indywidualny i atrakcyjny wygląd. Wielkość, krój i kolor użytych czcionek już same w sobie mogą stanowić szatę graficzną witryny internetowej.

Równie popularne stało się wykorzystywanie bardzo dużych fotografii- również jako tła stron. Piękne i profesjonalne zdjęcie może często w o wiele lepszy sposób zareklamować produkt czy usługę, niż zrobiłby to najlepszy projekt graficzny.

4. Responsywność

Czasy, gdy dało się przewidzieć na jakim urządzeniu będą wyświetlane strony internetowe minęły już dawno temu (rok 2010 wydaje się z dzisiejszej perspektywy zamierzchłą przeszłością). Każdego miesiąca mają premierę nowe urządzenia, na których można będzie korzystać z internetu- lodówka z systemem Android to tylko jeden z przykładów.

Responsywność (Responsive web design) strony zapewni, że będzie ona wyświetlała się poprawnie na każdym urządzeniu (nawet jeśli w tym momencie to urządzenie jeszcze nie istnieje).

Jest to prawdopodobnie najważniejszy trend tego roku, który ma największą szansę stać się standardem. Przy szybko rosnącej liczbie internautów korzystających na co dzień z tabletów i smartfonów, coraz mniej firm będzie mogło sobie pozwolić na pominięcie tych użytkowników i tworzenie stron jedynie na pecety.