Sklep internetowy Prestashop – darmowe oprogramowanie, ogromne możliwości

W Polsce i na świecie istnieje cała masa dostępnych narzędzi i oprogramowania obsługującego sprzedaż w internecie. Firma lub osoba pragnąca rozpocząć działalność e-commerce staje przed koniecznością wyboru platformy sklepu internetowego.

Dostępne na rynku rozwiązania obejmują zarówno darmowe sklepy internetowe (które jednak z reguły wiążą się z wysokimi rocznymi opłatami za hosting lub prowizjami od sprzedaży), jak też kosztowne autorskie rozwiązania oferowane przez duże firmy programistyczne.

Chcąc prowadzić nieduży sklep internetowy najlepszą opcją jest używanie oprogramowania typu Open Source, czyli oprogramowania dostępnego całkowicie za darmo (i to na zawsze).

Najpopularniejszą platformą tego typu na świecie jest obecnie Prestashop- pobierano ją już przeszło 3 miliony razy! Można ją ściągnąć za darmo i zainstalować na swoim własnym serwerze.

Tworzenie sklepu internetowego Prestashop oprócz instalacji, obejmuje również odpowiednią konfigurację sklepu, aby zapewnić jego bezproblemowe działanie. Następnie będzie trzeba wykonać szatę graficzną lub zakupić gotowy szablon graficzny, aby dostosować wygląd witryny do branży i produktów, które oferuje.

Koszty wykorzystania Prestashop

Każda realizacja sklepu internetowego wiąże się z różnymi wymaganiami i różnym nakładem pracy, jednak z naszego doświadczenia koszt uruchomienia sklepu waha się pomiędzy 1-3tys. zł netto.

Później roczny koszt utrzymania sklepu to już jedynie opłata za serwer (około 50-100zł/rok) i domenę (około 50zł/rok).

Darmowe oprogramowanie sklepu internetowego

Prestashop jest wyjątkowo bogatym w funkcje programem. Konfiguracja umożliwia dostosowanie go do potrzeb prawie każdego biznesu, można pobrać lub zakupić tysiące modułów i zintegrować z wieloma innymi programami.

Do obsługi Prestashop wystarczy przeglądarka internetowa i nie wymagana jest jakakolwiek znajomość programowania.

1. Funkcjonalność
  • katalog: nieograniczona ilość produktów, kategorii i właściwości, zarządzanie magazynem, sprzedaż produktów elektronicznych i multimediów,
  • wysyłka: kalkulacja w oparciu o ceny i wagę, nieograniczona liczba przewoźników,
  • zaawansowane zarządzanie cenami i rabatami,
  • konta klientów: przeglądanie przeszłych zamówień, wiele adresów, zarządzanie zwrotami,
  • wersje językowe i waluty – odwiedzający sklep mogą wyświetlać produkty w różnych językach, a ceny w różnych walutach.
2. Płatności

Prawie wszystkie popularne w Polsce rozwiązania e-płatności są dostępne za darmo jako moduły Prestashop. Są to m.in. PayU, PayPal, Transferuj.pl, DotPay. Należy pamiętać, że używanie każdego z tych rozwiązań wiąże się z prowizjami w wys. ok. 2-3% od każdej transakcji, jednak samo wdrożenie ich w sklepie internetowym Prestashop nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Alternatywne rozwiązanie z jakiego można skorzystać w Prestashop to tradycyjny przelew na konto. Kupujący po złożeniu zamówienia otrzyma informację z numerem konta, na które ma zrobić przelew. Jednak potrwa to dłużej i wymaga więcej wysiłku od kupującego oraz sprawdzenia od sprzedawcy czy przelew dotarł. E-płatności są szybsze i wygodniejsze i tym samym przyczyniają się do większej ilości zamówień.

3. Bezpieczeństwo

Prestashop ma opinię bardzo bezpiecznego oprogramowania. Jest to bardzo dojrzałe i sprawdzone rozwiązanie funkcjonujące już od wielu lat na rynku. Jest też wyposażone w wiele funkcji wspomagające bezpieczeństwo, np. możliwość ukrycia adresu panelu admina oraz włączenia obsługi certfikatu SSL.

4. Moduły

Dostępne są tysiące darmowych i komercyjnych modułów znacząco rozszerzających funkcjonalność. Można m.in. zintegrować swój sklep Prestashop z Allegro i oprogramowaniem Subiekt GT.

Pełna informacja o funkcjonalności i możliwościach darmowego oprogramowania Prestashop dostępna tutaj.