Strona WWW za darmo- decyzja, która może drogo kosztować

Wśród szerokiej oferty tworzenia stron www, można znaleźć również usługi tworzenia (a właściwie udostępniania) stron www za darmo. Korzystanie z tych usług najczęściej wymaga zarejestrowania się w jakimś serwisie, gdzie następnie zostaje udostępniony kreator stron www, w którym można wybrać szablon graficzny, dodać podstrony i wpisać ich treść. Wydaje się to proste i bezproblemowe, dlaczego więc ktoś miałby płacić za tworzenie stron www, skoro teoretycznie można mieć to samo za darmo?

1. Cierpi wizerunek firmy

Niestety w większości przypadków już na pierwszy rzut oka widać, czy strona została zrobione w kreatorze: błędy w kodzie html, niepoprawne wyświetlanie się witryny w różnych przeglądarkach, niedziałające linki itp. Do tego szata graficzna oparta o gotowy szablon, co przekreśla indywidualność strony oraz najczęściej sprawia, że layout nie współgra z logotypem firmowym i nie odzwierciedla charakteru firmy. Mało prawdopodobne, jest też znalezienie szablonu idealnie wpisującego się w działalność firmy i jej wizerunek.

2. Darmowe strony nie zdobywają wysokich pozycji w Google

Strona stworzona w kreatorze, czyli wygenerowana w sposób automatyczny nie będzie posiadała kodu html zoptymalizowanego dla wyszukiwarek internetowych, takich jak np. Google. Strona stworzona od podstaw przez specjalistę osiągnie wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, co przełoży się na większą ilość odwiedzin i wyższą sprzedaż.

3. Czy na pewno za darmo?

Wiele serwisów oferujących „darmowe” strony www pomija fakt, iż darmowy faktycznie jest tylko pierwszy rok- po jego upływie płacić trzeba roczną opłatę hostingową, często dochodzącą nawet do 300zł/rok. W perspektywie 2-3 lat może się okazać, że „darmowa” strona była nawet trzykrotnie droższa od strony zamówionej u profesjonalnego wykonawcy. Inne serwisy nie pobierając opłat, zastrzegają sobie prawo umieszczenia reklam na udostępnionej za darmo stronie www, co z kolei może zaszkodzić wizerunkowi firmy. Tak czy inaczej, podobnie jak w innych dziedzinach, tak i tu okazuje się, że nie ma nic za darmo.