Tworzenie stron mobilnych – czy warto?

  • W 2012 roku 16% polskich internautów korzystało z urządzeń mobilnych do przeglądania internetu (tylko 10% w 2011 r.)
  • Smartfony ma już ok. 6-7 mln Polaków
  • Już w 2011 sprzedaż smartfonów przewyższyła sprzedaż PCtów (desktopów, laptopów, netbooków i tabletów łącznie)

W świetle powyższych statystyk widać jak ważne jest zapewnienie właściwego działania stron internetowych na urządzeniach mobilnych. Coraz więcej osób przegląda internet za pomocą urządzeń mobilnych (iPhonów, iPadów i innych) i ta liczba będzie stale rosła. Co ciekawe, można spokojnie założyć, że posiadacze smartfonów i tabletów to osoby o zarobkach wyższych niż przeciętne, a więc potencjalnie bardzo atrakcyjni klienci.

Wersja mobilna

Jesteśmy przeciwnikami tworzenia wersji mobilnych stron www i już spieszymy wyjaśniać dlaczego.

Od początku istnienia internetu funkcjonował tylko jeden typ urządzeń: był to komputer z monitorem i fizyczną klawiaturą. Przez lata webdesignerzy tworzyli strony na desktopy, projektując pod z góry ustalone rozdzielczości ekranów (zwykle od 1024px do 1920px szerokości).

Z dzisiejszej perspektywy wiadomo już jak krótkowzroczne było to podejście. Sieć była zawsze otwarta na wszystkie urządzenia, to myśmy tworzyli bariery!

Dlatego jesteśmy gorącymi zwolennikami innego podejścia: zamiast budować strony internetowe i dodawać do nich wersję mobilną, lepiej od początku zakładać, że ma ona być dostępna dla wszystkich urządzeń i nie odbierać jej tej otwartości, tworząc tylko na monitory komputerowe!

Pośród wielu korzyści z takiego podejścia jest jedna, którą można określić ang. słowem futureproof. Żyjemy w czasach kiedy niemalże każdego dnia słyszymy o nowych zastosowaniach dla urządzeń mobilnych i rewolucyjnych pomysłach wykorzystania internetu w codziennym życiu.

Niedawno pojawiła się informacja, że Volvo wraz z Ericssonem pracują nad samochodami podłączonymi do internetu. Google i Microsoft pracują nad okularami wyświetlającymi informacje i komunikującymi się z internetem. Nie da się dziś przewidzieć jak będziemy korzystali z internetu w przyszłości. Tworzenie stron, które nie dyskryminują żadnych urządzeń pozwala przypuszczać, że tak zrobiona strona www będzie dalej użyteczna w przyszłości.

Strony responsywne

Najpopularniejsza dziś technika wykonywania witryn internetowych dostępnych dla wszystkich urządzeń to tworzenie stron responsywnych (ang. responsive webdesign). Jest to taki sposób wykonania strony, że niejako „wlewa” się ona w ekran urządzenia, dynamicznie dostosowując swoją szerokość do szerokości wyświetlacza.

Obrazki, menu nawigacyjne i inne elementy strony dopasują się do każdego urządzenia.

Taka strona www ma kilka zalet:

  • Najbardziej ekonomiczna – budowana jest tylko jedna witryna, a więc w porównaniu ze zbudowaniem oddzielnej strony na desktopy i oddzielnej na urządzenia mobilne, w przypadku strony repsonsywnej wymagany jest mniejszy nakład pracy.
  • Łatwa do uaktualniania – zmiany wprowadzane w treści strony są jednorazowe, nie trzeba się martwić o uaktualnianie treści na różnych wersjach witryny.
  • Łatwa w pozycjonowaniu – ten sam kod HTML i te same słowa kluczowe na wszystkich urządzeniach, co oznacza, że również w wyszukiwarce Google strona powinna pojawiać się na tych samych pozycjach dla wszystkich użytkowników- nie ma niebezpieczeństwa, że wersja mobilna będzie radziła sobie gorzej w wyszukiwarkach.

Co dalej?

Jeśli chcesz abyśmy przygotowali dla Ciebie wycenę lub po prostu doradzili jakie kroki najlepiej podjąć, aby przystosować Twoją stronę dla smartfonów i tabletów zapraszamy do kontaktu.

Źródła: 1, 2, 3 Photo by Zerge